Zelené pleso

Zelené pleso (1551 m n.m.) patrí medzi najkrajšie plesá v Tatrách. Na brehu stojí Chata pri Zelenom plese, kde možno nájsť oddych aj občerstvenie. Trasa je strednej náročnosti, no je pomerne dlhá.

Popíšme si najprv klasickú cestu z autobusovej zastávky Biela voda (920 m n.m.). Žltá značka vedie cez les po kamenistej, no pomerne kvalitnej ceste. V miestach, kde sa priblíži k potoku Kežmarská Biela voda začínajú prvé prudšie stúpania. Po prechode cez mostík ostáva len niekoľko sto metrov k Šalviovému prameňu. Za nami je približne hodina cesty.

Po krátkom oddychu na lavičkách vchádzame opäť do lesa. Povrch je zložený z väčších kameňov, treba dávať pozor na to, kam kladieme nohy. Po silnejších dažďoch býva aj mokrý. Po desiatich minútach uvidíme chodník, ktorý vedie od Malej Svišťovky, my však pôjdeme vľavo stále podľa žltej turistickej značky.

Prostredný úsek je najnáročnejší. Serpentínové stúpanie dá zabrať. Netrvá však dlho, po jeho prekonaní sa stúpanie zmierni a povrch zlepší.

Záverečný úsek vedie popri potoku, ktorý vyteká zo Zeleného plesa. V týchto miestach býva mokrejšie. Povrch je tvorený pieskom a kameňmi, po pravej ruke už vidno Belianske Tatry. Zelené pleso je vzdialené už len niekoľko desiatok minút. Chatu zbadáte až za jedným z mnohých ohybov. Od Šalviového prameňa na Chatu pri Zelenom plese je to hodina a päťdesiat minút.

Ocitnete sa v obklopení vrchov (po ľavej ruke Veľká Svišťovka, pred vami Jastrabia veža a kúsok ďalej nezameniteľný Jahňací štít). Najvýhodnejšia cesta späť je po žltej značke, ale zaujímavé sú aj ďalšie trasy. Na autobusovú zastávku sa dostanete zhruba po dvoch hodinách.

Veľmi dobre sa schádza do Tatranskej Lomnice. Pamätáte sa na odbočku nad Šalviovým prameňom? Je to zelená turistická značka, ktorá vás privedie na chodník pod Malou Svišťovkou. Turistická značka je modrá. Prostredie je lesné, podklad rôzny. Schodnosť sťažujú najmä všadeprítomné korene stromov.

Po čosi vyše hodine sa dostane na medzistanicu kabínkovej lanovky Štart. Odtiaľ pokračujeme po asfaltke alebo lesnom chodníčku do Tatranskej Lomnice (30 minút).

Inú možnosť zakončiť túru v Tatranských Matliaroch poskytuje chodník pod Šalviovým prameňom. Po modrej turistickej značke sa cez les dostaneme ku hotelom zhruba po štyridsiatich minútach cesty.

Zelené pleso chata

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *