Solisko

Túra na veľmi príťažlivú Chatu pod Soliskom(1840m n.m.) sa začína na Štrbskom Plese (1355 m n.m.). Ak nemáme záujem využiť sedačkovú lanovku Solisko Expres, ponúka sa peší výstup po modrej turistickej značke.

Väčšina krokov však skôr ako k jazeru, kde modrá značka začína, smeruje k areálu hotela FIS a údolnej stanici sedačkovej lanovky. Odtiaľ je možné napojiť sa po krátkom traverze na túto trasu. V zimnej sezóne tento postup využívajú početní skialpinisti.

Podklad je trávnato-kamenistý, vo vrchnej časti sú z kameňov akoby vytvorené schodíky. Už od prvých krokov je cieľ na dohľad, nedajte sa však pomýliť. Údaj v mape – poldruha hodiny je pomerne presný.

Z 1840 metrovej výšky na západnom okraji Vysokých Tatier sa naskytá nádherný výhľad na Popradskú a Liptovskú kotlinu. Výnimočne krásny z tohto miesta je pohľad na Kriváň. Na druhej strane vidno Patriu, Malú Baštu, Prednú Baštu a Satan.

Kto chce, môže od chaty pokračovať po červenej značke až na vrchol Predného Soliska (2117,2m n.m.). Výstup trvá približne hodinu. Cesta je kamenistá, ale pomerne kvalitná a dobre značená. Nebýva problém ani v zimnom období. Z vrcholu je pozoruhodný pohľad do Furkotskej a Mlynickej doliny.

Cesta späť je možná len po tej istej trase. Z vrcholu k chate približne 30 minút, z chaty na Štrbské Pleso čosi vyše hodiny. Mimo sezónnej uzávery je možná cesta aj cez Furkostskú dolinu po žltej a červenej značke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *