Sliezky dom

Na brehu Velického plesa v nadmorskej výške 1670 metrov je najväčší horský hotel vo Vysokých Tatrách – Sliezky dom. Dostať sa k nemu je možné po Tatranskej magistrále (červená turistická značka), zo Starého Smokovca (žltá turistická značka) a z Tatranskej Polianky (zelená turistická značka).

Z Tatranskej Polianky (1005 m n.m.) vedie najstrmšia, no zároveň aj najkratšia trasa. Nie je vhodná pre malé deti, aj keď je možné v celom úseku ísť po asfaltovej ceste. Zelená turistická značka túto cestu sčasti kopíruje a je len na vašom rozhodnutí, či dáte prednosť asfaltovej ceste alebo lesnému a sčasti skalnatému chodníku.

Cesta vedie okolo liečebného ústavu, stúpame po asfaltke, ale po chvíli máme možnosť ísť cez les. Nejedná sa o neregulárnu skratku, ale o turistický chodník. Serpentínová asfaltka je totiž dlhšia ako turistický chodník a preto odporúčam využiť každú skratku.

Po hodine sa dostaneme na Rázcestie na Velickom moste, čo je príhodné miesto na oddych. Tu sa však musíme definitívne rozhodnúť, či pôjdeme asfaltkou (odmení sa viacerými peknými výhľadmi) alebo po zelenej turistickej značke, ktorou prídeme do cieľa o 15 minút skôr.

V závere sa stúpanie zmierni. Sliezky dom je dôležitým východzím miestom pre ďalšie túry: na Gerlachovský štít (2654,6 m n.m.), Poľský hrebeň (2199,6 m n.m.) a Východnú Vysokú (2428,6 m n.m.).

Cesta späť je možná viacerými trasami, podľa toho kde chceme túru zakončiť. Do Tatranskej Polianky zídeme za hodinu a pol, trošku dlhšie sú trasy do Starého Smokovca alebo na Hrebienok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *