Cyklotrasa Biela voda – Chata pri Zelenom plese

Náročnosť: vysoká

Vhodná pre: horské bicykle (MTB)

Dĺžka: 8 km

Čas: 2 hodiny – 2hodiny 30 minút

Absolútne najťažšia značená cyklotrasa vo Vysokých Tatrách. Len najlepší ju dokážu prejsť bez nutnosti zosadnutia a potlačenia bicykla v náročných úsekoch. Nádherná scenéria Vysokých a Belianskych Tatier – jedno z najkrajších miest v Tatrách.

Biela voda je názov autobusovej zastávky neďaleko Kežmarských Žľabov a zároveň potoka, ktorý lemuje trasu. Po Šalviový prameň je povrch cesty kamenistý, spevnený a pomerne široký. Od Šalviového prameňa je povrch veľmi ťažký s veľkými nestabilnými kameňmi. Záverečná štvrtina je piesčito-kamenistá, zvyčajne mokrá.

Cyklotrasa začína pri autobusovej zastávke. Povrch býva dobrý, vyjazdený.  Najstrmšie stúpanie je až v mieste, kde sa cesta priblíži ku vode. Po jeho zdolaní sa dostávame k miestu, kde sa na hlavnú trasu napája turistický chodník od Tatranských Matliar.

Po pätnástich minútach prechádzame po drevenom mostíku ponad potok a po zdolaní krátkeho úseku si máme možnosť oddýchnuť si na lavičkách pri Šalvejovom prameni.

Od tohto miesta pokračujeme korytom potoka po náročnom teréne. Veľké balvany nie sú dobre viazané, stúpanie je náročné. Zakrátko minieme rázcestník od Malej Svišťovky.

Nakrátko sa terén vylepší až kým sa nedostaneme k serpentínovému stúpaniu dlhému asi osemsto metrov. Stáva sa, že predné koleso zapadne do štrbiny medzi kamene. Je to veľmi dobrý terén na zistenie svojich možností a získanie poznatkov ako v takomto teréne jazdiť. Nezabúdajte, že sa budete tadiaľto aj vracať.

Vrchná časť je oveľa ľahšia, podložie je piesčito-kamenistné, stúpanie mierne. V tomto úseku však zvykne tiecť voda (aj 5cm vysoká).

Ak sa chcete dostať ku chate bez nosenia bicykla, hľadajte asi dvesto metrov pod chatou odbočku po ktorej jazdí džíp. Tak sa dostanete hore ku chate (Chata pri Zelenom plese, predtým Brnčalova chata “Brnčalka”), ak pôjdete rovno, chodník vás privedie k Zelenému plesu. Stadiaľ by ste museli bicykel vyniesť príkrymi schodmi v kameňoch.

Zjazd je náročný na kvalitu bŕzd, techniku a fyzickú prípravu (zvlášť namáhané sú ruky). Keďže chodník je úzky a v niektorých častiach lemovaný priepasťou, treba dávať pozor. Prednosť majú peší turisti! Zjazd zo Šalvejovho prameňa patrí medzi najväčšie zážitky. Je možné vyvinúť vysokú rýchlosť, ale len v prehľadných úsekoch (peší, autá). Spomínate si na to najprudšie stúpanie? Tam sa dosahuje najväčšia rýchlosť, až do 80 km/hodinu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *