Skalnaté pleso

Z Tatranskej Lomnice (850m n.m.) na Skalnaté pleso (1751 m n.m.) sa dá dostať kabínkovou lanovkou alebo pešo za menej ako 2,5 hodiny. Napriek tomu je výstup nenáročný, vhodný aj pre rodiny s menšími deťmi.

Trasa má dva možné začiatky – od Grandhotela po zelenej značke, alebo spod stanice kabínkovej lanovky po modrej značke. Je kvalitnejšia a suchšia. Dá sa ísť lesom alebo po asfaltovej ceste až na medzistanicu lanovky. Táto časť zaberie asi 45 minút.

Zo Štartu môžete pokračovať po modrej značke cez Malú Svišťovku. Tento okruh je síce zaujímavý, ale pomerne náročný a zdĺhavý. Chodník spočiatku vedie cez lesný porast, ktorý neskôr ustúpi skalám. Na Skalnaté pleso touto trasou dorazíte asi po troch hodinách.

Schodnejšia je zelená trasa – popod lanovku. Skalnato-trávnatý a neskôr iba skalnatý chodník je strmší, ale oveľa kratší.

Ak sa obzriete nad zjazdovkou Čučoriedky, už sa vám otvorí výhľad do doliny. Po 1,5 hodine budete stáť na Skalnatom plese v nadmorskej výške 1751 m.

Späť sa môžete vrátiť do Tatranskej Lomnice po rovnakej trase – najprv po zelenej a neskôr po modrej značke za 1,5 hodiny.

Veľmi zaujímavým okruhom je však cesta späť po Tatranskej magistrále. Po červenej hneď prídete ku Skalnatej chate. Cesta je kamenitá, ale pomerne kvalitná. Sústavne klesá, preto je možné postupovať rýchlo. Po 50 minútach budete stáť na Lomnickej vyhliadke, pričom sa vám otvorí krásny výhľad na Slavkovský štít. Tu sa chodník zahýba a po 15 minútach vás privedie na Zamkovského chatu (1475m n.m.).

Schádzame naďalej červenou trasou okolo Obrovského vodopádu na Starolesniansku poľanu, kde sa môžete zastaviť na Rainerovej chate. Unavení sa môžu rozhodnúť výlet zakončiť zjazdom pozemnou lanovkou z Hrebienka, kto však vládze, by si nemal nechať ujsť vodopády na Studenom potoku (žltá značka).

Od Rainerovej chaty sa ku kaskádam vodopádov dostanete za 15 minút. Popri potoku neustále v lesnom teréne schádzate. Po hodine a pätnástich minútach vyjdete na chodník v Tatranskej Lesnej. Odtiaľ je do Tatranskej Lomnice ešte 30 minút pešo, po asfaltovom chodníčku, alebo pár minút autobusom či električkou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *